Obezita je nejčastější nemocí metabolismu s celou řadou zdravotních důsledků.
V současné době je nejpoužívanějším měřítkem pro určení hmotnosti index tělesné hmotnosti neboli Queteletův index, u nás známý pod názvem body mass index (BMI)). BMI se vypočítá tak, že hmotnost (v kg) vydělíte čtvercem výšky (v m2) ... BMI = hm (kg)/vý 2 (m2)
BMI by však neměl být jediným kritériem k rozhodnutí, zda člověk má či nemá nadváhu. Mnoho aktivních sportovců (zejména v silových sportech) může mít BMI na rozhraní běžné váhy a nadváhy (kolem hodnoty 25), někdy až k pásmu obezity, přesto nelze říci, že mají nadměrné množství tukové hmoty. V současné době se používá velké množství přístrojů, které většinou na principu bioimpedance (rozdíly v elektrické vodivosti tukové tkáně a tkání ostatních) změří, jakou část váhy člověka představuje tuková tkáň.
Posledním z důležitých ukazatelů je obvod pasu. Pokud je větší než 80 cm u žen a 94 cm u mužů, je to signálem, že se tuk hromadí v rizikové (centrální) oblasti. Pokud číslo přesáhne 88 cm u žen a 102 cm u mužů, je vhodné ihned začít se změnou životního stylu.
Vzhledem k tomu, že každý druhý dospělý člověk u nás má váhu vyšší než by měl mít, stává se z nadváhy a obezity zdravotní problém a každodenní téma. A protože se téměř každá z žen , i kdyby trpěla jen domnělou nadváhou, za svůj život pokusí alespoň jednou zhubnout, existuje zde ohromně lukrativní oblast podnikání. Ve světě vznikla již dávno, u nás po roce 1989. Metod na zhubnutí je mnoho. Některé fungují lépe, jiné hůře, respektive zanechají v člověku vzpomínky na nepohodlí, hlad, nervozitu a podobně. Některé jsou bezpečné, jiné rozhodně nejsou bez rizika.
S dietami, které přikazovaly jíst vždy jen jeden druh potravin (například rýžová, ovocná), se dnes naštěstí již nesetkáváme. Přesto jsou značně využívány diety, u nichž je předem jasné že se jimi nelze řídit po celý zbytek života.
Dnes již nepatří mezi nejpopulárnější, stále ještě však má své oddané příznivce.
Léky na snížení váhy, tedy farmakoterapie řešení obezity je určená lidem, jejichž BMI je vyšší než 30 (pásmo obezity), nikoli těm, kteří mají nadváhu (BMI v pásmu mezi 25 -30). Před zahájením léčby je nutno vyhledat lékaře specialistu – obezitologa. Jedná se o léky (nikoli doplňky výživy), proto můžou mít i řadu nežádoucích účinků a není radno s nimi bezhlavě experimentovat.
Prodávaly se ještě před rokem pod názvy Meridia nebo Lindaxa, ale obsahovaly obsahují stejnou účinnou látku. Efekt měl spočívat ve snížení chuti k jídlu, respektive zvýšení pocitu sytosti a mírném zvýšení energetického výdeje. Užívání těchto léků často negativně ovlivňovalo náladu. Bez systematického vedení odborníkem byl jejich účinek málo výrazný. Léky na bázi sibutraminu byly staženy z trhu z důvodů kardiovaskulárnách komplikací.
Jedná se o lék, který získáte volně v lékárně (tedy bez lékařského předpisu). Alli není ničím jiným než „naředěnou" verzí léku Xenical. Účinnou látkou je tedy v obou případech orlistat. Xenical jej v jedné tabletě obsahuje 120 mg, Alli jen 60 mg. Stejně v případě léku Xenical, sníte-li více tuku, bude vám špatně, můžete mít problém ve společnosti (nikdy nevíte, kdy se dostaví takzvané imperativní vyprazdňování stolice) a pravděpodobně vás to odradí od aktivního pohybu a společenských aktivit. Problémy budete mít bez ohledu na to, zda se jedná o zdravé druhy tuků obsahující esenciální mastné kyseliny.