Léky na lékařský předpis

07-12-2013

Léky na bázi sibutraminu


Prodávaly se ještě před rokem pod názvy Meridia nebo Lindaxa, ale obsahovaly obsahují stejnou účinnou látku. Efekt měl spočívat ve snížení chuti k jídlu, respektive zvýšení pocitu sytosti a mírném zvýšení energetického výdeje. Užívání těchto léků často negativně ovlivňovalo náladu. Bez systematického vedení odborníkem byl jejich účinek málo výrazný. Léky na bázi sibutraminu byly staženy z trhu z důvodů kardiovaskulárnách komplikací.

Léky na bázi orlistatu

Prodává se pod názvem Xenical a nesnižuje chuť k jídlu. Orlistat je inhibitor enzymu lipázy a účinkuje tak, že zablokuje vstřebání 25 % z celkového množství tuku přijatého stravou. Neovlivňuje ani chuť k jídlu ani metabolický obrat. Jeho úkolem je „vychovat" ukázněného obézního, který bude ze strachu z vedlejších efektů dodržovat dietní režim. Po konzumaci potraviny nebo pokrmu obsahující více než 15 g tuku v jedné porci dojde k více či méně rychlému vyprázdnění (stolici). Za den byste měli přijmout maximálně 42 g čistého tuku. Společně s tím se naruší vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích: vitaminů A, D, E, K.

Léky na bázi dexfenmetrazinu


U nás je dostupný pod názvem Adipex a patří mezi „obstarožní" léky na hubnutí. Vůbec nepomůže změnit životní styl, možná lze krátkodobě zhubnout, ale tělo si nebude umět váhu udržet. Při jeho užívání nastávají problémy psychického rázu (nespavost, nesoustředěnost). Je nebezpečný pro pacienty s vysokým krevním tlakem a nepravidelným srdečním rytmem.

Číst 4241 krát Naposledy změněno sobota, 07 prosinec 2013 13:26

Nejnovější od Super User