Chirurgické řešení obezity

07-12-2013

Bariatrická chirurgie

Ve zvláštních případech, jestliže je BMI pacienta vyšší než 40, může lékař doporučit operativní zákrok - gastrickou bandáž, při němž se žaludek rozdělí na dvě části : horní menší a spodní větší. Žaludek pak má tvar přesýpacích hodin (bandáž tvoří zevně přiložená manžeta, kterou lze povolovat). Po snědení potravy dojde k naplnění vrchní části (25 ml) žaludku a tím pádem k pocitu zasycení, objem jídla je však jen velmi malý a pocit sytosti trvá do té doby než potrava projde úzkou částí do spodní části žaludku. Tím dochází k velkému omezení příjmu energie a k hubnutí.

Základním předpokladem úspěchu tohoto zákroku je vysoký stupeň motivace pacienta a dodržování častějšího jídla ve velmi malých dávkách. V opačném případě hrozí kromě neúspěchu v hubnutí celá řada zdravotních komplikací.

Liposukce

Narozdíl od bariatrické chirurgie je liposukce určená lidem v podstatě štíhlým, kteří mají jen drobné nedokonalosti nebo diproporce postavy, jichž se nelze zbavit zdravým živottním stylem. Přijde-li do ordinace plastického chirurga pacient s nadváhou nebo dokonce obézní, mělo by se mu dostat vysvětlení, že tento zákrok patří až na konec redukčního snažení, nikoli na začátek.

Číst 2183 krát Naposledy změněno sobota, 07 prosinec 2013 13:29

Nejnovější od Super User