Často kladené otázky

MUDr. Kunová

Kolik kilogramů by měl člověk zhubnout za týden?

Pokud hovoříme o úbytku tuku, nikoli svalové hmoty nebo vody, měl by být váhový úbytek 0,5 – 1 kg/týden. To představuje 2-4 kg za měsíc. Někteří lidé zpočátku zhubnou více, zejména ti, jejichž váha se pohybuje v pásmu těžké obezity. Řada z nich má totiž ve svém těle zbytečně zadrženou vodu ve formě otoků. Po prvním měsíci se však váhový úbytek většinou ustálí a hubnutí jde výše zmíněným tempem. Pomalejší hubnutí je výhodné proto, že nedojde k takzvanému zpomalení metabolismu, člověk může při hubnutí úplně normálně pracovat, netrpí nervozitou a poruchami soustředění tak, jako při drastických dietách. Hubnutí s Nutricarem by mělo být již vaše poslední v životě. Návyky, které si osvojíte, by vám měly vydržet i po zhubnutí.

Co mám dělat, když už jsem zhubla a chci si váhu udržet?

Pokud jste právě dokončila období, ve kterém jste měla jídelníček s nejnižší energetickou hodnotou(A), přejděte na jídelníček se střední energetickou hodnotou(B). Na něm zůstaňte 14 dní. Po tuto dobu si váš metabolismus zvykne na příjem energie mírně vyšší. Protože je však zvýšení energetické hodnoty velmi malé, nedojde ke zvýšení váhy. Musíte ovšem stále dodržovat správný režim jídla , tedy jíst 5x denně (nekumulovat například odpolední svačinu s večeří dohromady). Jídelníček bude mít stále podobnou skladbu, váš organismus tedy bude mít „dojem", že vše je stejné jako ve fázi aktivní redukce. Po 14 dnech na jídelníčku B můžete přejít na jídelníček C. Pokud nechcete udržovat váhu s Nutricarem, poraďte se s dietologem (stačí i e-mailem).

Po jak dlouhé době je znatelný efekt?

Záleží na tom, jaká je vaše výchozí váha. Pokud máte jen 5 kg nadváhy, bude na vás znát již jeden zhubnutý kilogram. Pokud jste v pásmu obezity, budete muset mít trpělivost. Protože je však hubnutí cíleno na úbytek tuku, můžete sami na sobě vidět efekt velmi brzy. Přestanete se zadýchávat a oblečení vám bude velké v pase. Tím se vaše motivace pokračovat v hubnutí posílí a znatelný efekt přijde nejpozději za měsíc.

Je bezpodmínečně nutná konzultace s dietologem?

Konzultace není nutná, ale pro vás je prospěšná. Zabere vám 30 minut měsíčně a budete mít objektivně změřeno, jak jste úspěšní. Na konzultacích vám bude provedeno měření přístrojem Bodystat, který odhalí, kolik máte v těle tuku, aktivní tělesné hmoty, kolik energie vaše tělo spaluje a jaké rozmezí váhy je optimální vzhledem k vaší tělesné stavbě. Lépe se dá stanovit typ jídelníčku, který je vhodný právě pro vás. Na kontrolním setkání s dietologem zjistíte, kolik z váhového úbytku tvoří tuk, zda neztrácíte svalovou hmotu nebo vodu. Vše dostanete vytištěné ve formě čtyřstránkové zprávy a výsledků v číslech a grafech.

Je problém přerušit dodávky na několik dnů nebo vynechávat víkendy?

Problém to není, ale výsledky hubnutí jsou méně výrazné, hubnutí je trochu zpomalené. Pokud chcete volit tento systém, je vhodné se poradit s dietologem jak se o víkendech stravovat.

O víkendech pravidelně odjíždím mimo Prahu, je možno připravit „víkendové balíčky", abych nemusel přemýšlet, co si mám dát k jídlu?

V současné době je možné se domluvit na dodávce jídla, které bude stejné jako v poslední den, kdy odebíráte Nutricare. Pokud například odjíždíte v sobotu ráno, můžete dostat na neděli jídlo s tím, že nedělní jídlo bude stejné jako jídlo sobotní. Na více než 2 dny jídlo s sebou nedoporučujeme, jíst třikrát za sebou totéž by vám nechutnalo a ani bychom nemohli zaručit jeho čerstvost. Na vyžádání můžete dostat (e-mailem) konkrétní tipy, co si vzít s sebou nebo co si objednat v restauraci. V blízké budoucnosti bude možno pro vás připravit a dodat jídlo s delší trvanlivostí. Je každému klientovi zvlášť tvořen jídelníček na míru , tzn. že klient řekne dietologovi co má rád nebo nerad a dietolog podle toho sestaví jídelníček? Nikoli, vzhledem k tomu, že jídlo vaříme z čerstvých surovin a těsně před jeho distribucí, nebylo by to technicky možné. Jídelníček na míru znamená to, že dietolog klientovi určí energetickou hodnotu jídelníčku, při které by měl hubnout optimálním tempem a bez poškození zdravotního stavu a u jednotlivých klientů se v daný den jídelníčky liší velikosti porcí.

Může si klient vybrat každý den jídlo, na jaké má chuť?

Odpověď je částečně součástí předchozího dotazu. Klient si na první schůzce s dietologem nebo telefonicky s poradcem Nutricaru může domluvit, které potraviny nemá rád a tyto potraviny jsou nahrazeny jinými, které ovšem musí mít stejné výživové parametry(nejen obsah kilojoulů, ale i množství bílkovin, tuků, sacharidů, glykemický index a podobně). Například jestliže někdo nemá v oblibě jogurt, ale vyhovují mu tvarohy, lze množství jogurtu nahradit přepočtem na tvaroh. Lze zaměňovat různé druhy masa, zeleniny, ovoce (řada lidí má alergickou reakci na některé druhy ovoce nebo zeleniny).

Můžu pít při hubnutí kávu s mlékem a pokud ano, tak kolikrát denně?

Kávu s mlékem pít můžete, dejte si polotučné mléko v množství maximálně 1 polévková lžíce na 1 šálek kávy, denně maximálně 3x. Ke kávě vždy vypijte sklenici vody.

Můžu pít víno nebo vinný střik?

Víno je jediný alkoholický nápoj, který při hubnutí můžete konzumovat. Přesto se snažte pití vína omezit na jednu až dvě skleničky maximálně dvakrát týdně. Vinný střik je v pořádku, množství vína, které na něj použijete však stejné jako když ho pijete samostatně.

Je možno připravovat bezlepkovou dietu, stravu pro vegetariány nebo dietu na přibrání na váze?

V současné době nemůžeme zajistit bezlepkovou dietu, hlavně z důvodů, které nařizuje současná legislativa. Dietu pro vegetariány jsme z jídelníčku vyřadili a nahradili náhradním jídelníčkem. Dietu pro přibrání na váze připravujeme.

Je hubnutí s Nutricarem vhodné i pro obézní děti?

Děti můžou hubnout se systémem Nutricare, je však zapotřebí souhlas dětského lékaře. Od nás dostanete (e-mailem) popis systému, který pediatrovi předložíte a on na základě znalosti anamnézy dítěte rozhodne. Pokud dítě nemá žádné jiné zdravotní obtíže, neměl by to být problém. Jedná o přirozenou stravu, která poskytuje dostatek všech živin a troufáme si tvrdit, že dítě stravující se systémem Nutricare bude lépe zásobené bílkovinami, vápníkem, vitaminy, vlákninou a dalšími živinami než průměrná dětská populace.

David Huf

Úbytek na váze nebyl kolik byla má původní představa.

Uvědomme si, že se jedná o středně až dlouhodobé rozhodnutí ohledně změny životního stylu. Je známé, že rychlá ztráta tělesné hmotnosti /TH/ není zdravou ani trvale udržitelnou cestou kontroly TH. Velikost TH není vždy tím nejlepším měřidlem toho, jestli se zlepšujete nebo ne. Protože neberou v úvahu skladbu Vašeho těla, může se stát, že ze dvou lidí vážících stejně má jeden nadbytek tělesného tuku a druhý vyšší procento čisté svaloviny, která je co do objemu těžší než tuk. Zkuste se vážit méně často a hledejte pokroky jiným způsobem. Cítíte např.více energie? Jsou Vám šaty volnější? Jde Vám cvičení snadněji?...

Napřed v začátku programu jsem shodil-la, ale teď už to jde hůř.

Je to docela obvyklé, protože váhu v začátku můžete ztrácet na vodě a také zrychlené peristaltice střev. Zaměřte se na zdravotní přínos cvičení a pokuste se vyhnout příliš častému vážení, ideálně se važte jednou týdně. Sledujte jiné ukazatele, např. volnější oblečení. Jedná se o změně životního stylu, takže si nechte cca 1-3 měsíce na to, aby jste zaznamenali výsledky. Tímto způsobem dáte svému tělu čas přizpůsobit se změnám. Pokud u svého nového životního stylu vydržíte 3 měsíce, skvěle jste zainvestovali do vlastního blaha.

Mám problém dodržet svůj nový stravovací režim a cvičební plán.

Může to být ze dvou důvodů. Nereálné cíle a špatné plánování. Když si někdo stanoví nereálný cíl, může se dlouho zdát , že je daleko od cíle, takže nevěří , že jeho dosažení je možné. Aby byli úspěšní, musí si úkol rozdělit do zvládnutelných částí. Například když chce někdo běžet maratón, nezačne rovnou běhat 42 km , ale zkusí to s 1km a postupně si přidává. Pokud je problémem nedostatek času, je na čase se zeptat, jestli nemohu nějak získat více času. Většina lidí má v průběhu dne nějaké volno, ale vše samozřejmě záleží na tom, co v něm chce každý dělat. Když někdo nechce dělat nic, ničeho také nedosáhne.

Mám obavy ze stereotypu a fádnosti.

Veškeré programy se snažíme navrhnout tak, aby se tělo mohlo přizpůsobit změnám jak ve stravování, tak v adaptaci na pravidelnou pohybovou zátěž. Zase příliš častá změna, může vést k vnitřní disharmonii trávicí soustavy a také vést ke zranění, z důvodů nedostatku času na adaptaci.

Má tělesná hmotnost kolísá.

Většina lidí a obzvláště žen při častém vážení zjistí, že jejich TH se mění. Doporučujeme vážit se jednou týdně ve stejný den, stejný čas, s váhou na stejném místě a pokud možno bez oděvu. Pokud se vážíte častěji, uvidíte, že se TH mění den ode dne, ale týdenní trend pokud je váš cíl redukce TH , je klesající. Když je pro Vás ubývání na TH příliš obtížné, buďte k sobě upřimní – držíte se svých plánů ? je snadné občas zapomenout a dopřát si více než bychom měli nebo jíst větší porce než doporučené a nebo vynechat trénink. Pokud máte opravdu problémy zdravotního rázu, doporučujeme poradit se s dietologem či trenérem nebo fyzioterapeutem.

Má TH se nezměnila.

Po cvičení máte někdy hlad, takže zkontrolujte, jestli nejíte více než máte v plánu. Zvýšená tělesná zátěž ve formě pravidelného cvičení, nejlépe formou aerobního tréninku, pomůže spalovat tukové zásoby, ale také zvýší procento tzv. ATH / aktivní tělesné hmoty /. Pokud je to váš případ, nemusíte zaznamenat změnu TH , ale zjistíte změnu vašich tělesných tvarů, proporcí a kondice.

Od té doby co jsem změnil svůj životní styl se necítím dobře.

Po změně životního stylu si tělo na změny musí zvyknout. Jedním z důvodů, proč se cítíte jinak /nedobře/ je to, že Vaše tělo se zbavuje toxického odpadu a vaše svaly mohou pomalu odstraňovat následky jejich motorické činnosti / kyselinu mléčnou /. Proto také organizmus může toužit po cukrech, tucích a dalších chemikáliích, které jste doposud jedli v dobách předchozích, ne tak zdravějších časech. Může to někdy vypadat i jako chřipka a většinou tato fáze netrvá déle jak 10 dnů. Pokud Vám to ale dělá starosti, navštivte raději svého lékaře.

Jsem těhotná, jak a co mohu cvičit.

V době těhotenství se nedoporučuje začínat s novým typem cvičení. Pokud jste se min.3 měsíce před těhotenstvím věnovala pravidelné pohybové aktivitě, vylučující možný fyz.kontakt s další osobou a nárazy na překážky či otřesy a dopady, můžete pokračovat až do doby než se budete cítit nepřirozeně nebo nepohodlně. Svůj úmysl byste ale měla předem konzultovat s lékařem.

Jak mohu cvičit po porodu.

Po porodu zažívá Vaše tělo velké změny, proto při prirozeném porodu bez komplikací byste měla čekat do kontroly po šestinedělí před plánovaným začátkem cvičení. Pokud jste po císařském řezu, vyčkejte nejméně 8 týdnů od porodu, ale v obou případech se poraďte s lékařem.

Proč doporučujete poradu s lékařem.

Váš lékař zná Vaše zdraví a životní styl z dlouhodobého hlediska. Mnoho tělesných stavů je ovlivněno zvýšenou tělesnou aktivitou, takže je důležité je vzít v úvahu před jakoukoli změnou životního stylu. Je pravděpodobné, že lékaři budou potěšeni tím, že uvažujete o cvičení, ale je důležité se zeptat.

Po tréninku mne všechno bolí. Není to nebezpečné.

Ani u velmi zdatných lidí není neobvyklá opožděná bolest svalů. Neměla by však trvat déle než několik dnů. Pokud se Vám to přihodí, ujistěte se, že se zprávně rozehříváte a provádíte cviky dobře technicky a na konci cvičíte protahovací cviky. Také dbejte na pitný režim, nejlépe čistou neperlivou vodu, nebo dostatečně zředěný izotonický nápoj, abyste zabránili svalovým křečím.

Nechci si vytvořit svaly.

Pro nárůst svalů je musíte přetížit pomocí odporu závaží. Pokud cvičíte cviky využívající pouze odporu hmotnosti vlastního těla, je nárůst nepravděpodobný. Můžete však vybudovat svaly štíhlejší a pevnější.

Je rozdíl v plánování všeobecného kondičního tréninku pro muže a ženy.

Ne. Programy procvičující rovnoměrně všechny svalové skupiny trupu, paží a nohou jsou vhodné pro všechny. Jediným rozdílem je výše a míra zátěže, reflektující přirozeně vyšší hodnoty svalové síly a kapacity plic u mužů.

Je lepší cvičit ráno nebo večer.

Pro obecné kondiční fitness programy je to jedno kdy cvičíte. Ranní cvičení na lačno je vhodné pouze pokud chcete redukovat tělesný tuk a to formou aerobní činnosti / běh, cyklistika, rychlá chůze / vykonávanou mírnou až střední intenzitou, tzn. jste schopni vnímat co se kolem Vás děje a vést komunikaci. Přemýšlení o době cvičení je ale také důležité pro udržení vlastní motivace, takže pokud nejste ranní ptáčata, těžko dodržíte svůj denní program, když si cvičení naplánujete na probuzení.

Při sportování jsem se poranil.

Riziko zranění existuje při všech tělesných aktivitách. Všechna zranění tzv.měkkých tkání /svaly, vazy, šlachy/ jsou ovlivněna mnoha faktory, včetně výživy, genetiky a také např.kvality spánku a schopnosti vlastní tělesné regenerace. Zranění může způsobit i jakákoliv aktivita z posledních 7 dnů, např. zahradničení, stěhování, atd. Čerstvá zranění za posledních 24hod např.natažení svalu, postačí ošetřit ledovým obkladem. Ledujte cca 10 min, opakujte 2-3x v prvních 24hod. Vynechejte namožený sval z tréninku.

Kolikrát týdně mám cvičit.

Pro zaznamenání trvalejších změn je potřeba min.3x týdně 60 min. Pro udržení stačí min. 2x týdně 30min. maximálně se doporučuje absolvovat 6x týdně a uchovat si den na regeneraci.